Olta Balıkçılığı
Kartepe Kar Keyfi
Olta Balıkçılığı Geri

Özellikle Kartepe ilçesindeki iç suların çok olması, balık çeşitliliği ve popülasyonunun yüksek olması sebebi ile bu bölgede amatör balık avcılığı oldukça yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Sakarya'nın ve Kocaeli'nin içme suyu havzası olan Sapanca Gölü, Akmeşe yolu üzerinde bulunan, halk dilinde Kirazoğlu ve Ketence Baraj Göletlerinin yanı sıra, Derbent deresi ve Samanlı Dağı'ndan aşağılara doğru akan berrak derelerinde, başta sazan (aynalı ve pullu sazan), turna (oklama), yayın, tatlı su kefali, kızılkanat, gökkuşağı ala balığı ve doğal alabalık gibi bir çok türü bir arada barındırmaktadır.

 

Avcılıklarına gelince, sazan, tatlı su kefali ve yayın balıkları genelde makaralı olta takımı (şamandıralı ya da iskandil dip oltası şeklinde) gibi oltalara mısır (kuru, taze, haşlanmış, konserve), hamur, küspe, solucan ve yemlik canlı balıklar takılarak avlanmaktadır. Buralardaki sularda , 15-16 kg.lık sazanların tutulduğu görülmüş, hatta 30 kg. üzerinde trofe tabir edilen sazanların da olduğu bilinmektedir. Son zamanlarda ülkemizde hızla gelişen sportif (yakala-resimle-suya iade et) balıkçılar bu trofelere oldukça ilgi göstermektedir. Yavrulama dönemi olduğu için 15 Mart - 15 Haziran tarihlerinde avcılık yasaktır.  Turna balığı avı oldukça zevklidir. 15 Aralık - 31 Mart Tarihlerinde yasak dönemin haricinde, avlanma boy limiti 40 cm altında ve günlük   avlanmalimiti 10 adetten fazla olmamak şartıyla diğer zamanlar serbesttir.

 

avcılığı kaşık, rapala, suni yem ve etik olmakla birlikte canlı yemler kullanılarak yapılmaktadır. Bugüne kadar 1 metre civarında turna balığı tutulduğu görülmüştür.

 

Yayın balığı Sapanca Gölünde olmakla birlikte, Derbent Deresi'nde görülmektedir. Yayın Balığı avı ise genelde canlı yemlerle yapılmakta, çok büyük boyutları bulduğundan, olta takımlarının ve misinaların kalın ve mukavemetli olması gerekmektedir. Yasak dönemi 15 Mart - 15 Haziran olup, boy limiti 90 cm ve avlanma limiti 1 adettir.


Diğer Haber Resimleri

Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
 
| İçeriği Paylaş |    
FaceBook ta paylaş friendfeed ta paylaş Twitter da paylaş Goggle da paylaş delicous da paylaş myspace da paylaş linkedin da paylaş mixx da paylaş digg da paylaş stumbleupon da paylaş xing da paylaş

Site Haritası
Site İçi Arama
Haberdar Et
Bize Ulaşın
İletişim
E-Katalog
Kartepe Belediyesi Bilgi İşlem WEB7K 2010 K7