Meyvecilik
03
Meyvecilik Geri

Eşme Ayvası

Eşme kapama meyve bahçeleri içinde sebzecilik yapılan ender yörelerimizden birisidir. Eşme'de üretilen ve adıyla anılan Eşme Ayvası yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da aranan bir meyvedir. Eşme ayvası orta-iri, iri, yuvarlak geniş karınlı, sapa doğru daralır. Eti gevrek, sulu, mayhoş, boğucu değildir. Sofralık değeri yüksektir. Ayvanın toplanma dönemi ise Eylül sonlarıdır.

 

Kocayemiş

Kartepe yamaçlarında, yüksekliği 300- 700 metrelerde yetişen ve bölge halkınca bilinen fakat kent insanının çok fazla görüp bilmediği egzotik bir sonbahar meyvesidir. Rengi olgunlaştıkça sarıdan kırmızıya döner ve iri boy bir kiraz kalınlığına eriştiğinde tadı muz ile kivi karışımı gibidir. Çekirdeksiz olan meyve olgunlaştığında yumuşak ve yenmesi kolaydır. Şifa kaynağı olduğu ve özellikle şeker ve böbrek hastalıklarında tedavi edivi olduğu yöre halkınca bilinen bir meyvedir.

 

Erik

Erik, Kartepe bölgesinde hemen her bölgede yetişen bir meyvedir. Can Eriği, Mürdüm Eriği gibi çeşitli türleri yetişir. Toplanma mevsimi türüne göre değişse de, genel olarak mayıs sonu, haziran başlarıdır.

 

Armut

Bölgede armudun yoğun olarak yetiştirildiği yer Maşukiye bölgesi olmakla beraber, Suadiye Balaban'da da leziz armutlar yetişmektedir. Bölgede geleneksel Altın Armut Festivali de yapılmaktadır. Armudun toplanma mevsimi ise çeşidine göre değişmektedir. Temmz sonundan eylül sonuna kadar toplanan çeşitleri vardır.

 

Dağ Çileği

Kartepe'nin dağ köylerinde yetişen Dağ Çileği oldukça lezizdir. Festivali gelenekselleşen bir etkinlik olarak büyük beğeni toplamaktadır. Maşukiye'de dağ yolu üzerinde ya da pazar günleri Maşukiye merkezde açılan pazardan bölgenin yerlilerinin pazarda sattığı peynir ve diğer doğal ürünler de satın alınabilir.

 

Elma

Daha çok Maşukiye ve Suadiyede yetişen elma, eylül ekim aylarında toplanmaktadır.

 

Kestane

Dünyada üç kıtada, yani Asya, Afrika ve Amerika'da yetişen kestane ağaçlarının 12 türü vardır. Bunlardan en sevilen meyveleri veren Anadolu Kestanesi'nin (C.sativa) anayurdu ülkemizdir. Kartepe ilçesinde dağ yollarında bol miktarda kestane bulmak mümkündür. Ekim ayı sonuna doğru toplanmaya başlar.

 

Ceviz

Faydaları saymakla bitmeyen ceviz, Kartepe bölgesinde Balaban Köyü'nde yoğun olarak yetiştirilmektedir. Cevizin toplanma dönemi eylül ayıdır.


| İçeriği Paylaş |    
FaceBook ta paylaş friendfeed ta paylaş Twitter da paylaş Goggle da paylaş delicous da paylaş myspace da paylaş linkedin da paylaş mixx da paylaş digg da paylaş stumbleupon da paylaş xing da paylaş

Site Haritası
Site İçi Arama
Haberdar Et
Bize Ulaşın
İletişim
E-Katalog
Kartepe Belediyesi Bilgi İşlem WEB7K 2010 K7